Povezovanje sistema SAP s sistemi MES - MLC

Povezovanje sistema SAP s sistemi MES

V današnjem hitrem in konkurenčnem poslovnem okolju je za proizvodna podjetja ključnega pomena, da dosežejo visoko stopnjo integracije svojih informacijskih sistemov. Ena izmed najbolj kritičnih integracij je povezovanje ERP sistema s sistemom izvajanja proizvodnje – MES. To povezovanje prinaša številne prednosti a hkrati tudi nekaj izzivov, ki jih je potrebno obvladovati.

Razumevanje SAP

SAP (Systems, Applications and Products) je široko uporabljen ERP 8Enterprise Resource Planning) sistem, ki pokriva različna poslovna področja, vključno s financami, logistiko, proizvodnjo, prodajo in kadrovanjem.

Razumevanje MES

MES (Manufacturing Execution System) je računalniški sistem, ki spremlja in upravlja proizvodne operacije na delovni površini. Deluje v realnem času in povezuje proizvodne aktivnosti s poslovnimi procesi, optimizira proizvodnjo, spremlja učinkovitost opreme (OEE) in zagotavlja sledljivost izdelkov.

Deluje lahko na več funkcionalnih področjih, na primer pri upravljanju definicij izdelkov skozi njihov življenski cilkel, razporejanju virov, izvrševanju naročil, analizah proizvodnje in upravljanju izpadov za celovito učinkovitost opreme (OEE), kakovosti izdelkov ali sledenju materialov. [1]

Izvajanje povezovanja SAP in MES sistemov
  1. Analiza potreb in načrtovanje:

Prvi korak povezovanja SAP in MES je temeljita analiza potreb podjetja. Treba je razumeti, katere podatke je potrebno izmenjevati med sistemoma in kako bo ta izmenjava potekala. Potrebno je določiti ključne točke integracije, kot so:

  • Prenos naročil/delovnih nalogov iz SAP v MES.
  • V sistemu MES spremljanje in beleženje proizvodnih operacij v realnem času.
  • Povratne informacije o stanju proizvodnje in učinkovitosti opreme (OEE) iz MES v SAP.
  1. Izbira tehnologije in vmesnikov

Za povezovanje sistemov se običajno uporabljajo standardni vmesniki in tehnologije:

  • SAP MII (Manufacturing Integration and Intelligence) – To je platforma, ki omogoča integracijo SAP ERP s proizvodnimi sistemi in nudi orodja za analitikoin optimizacijo proizvodnje.
  • OPC (OLE for Process Control) – Tukaj govorimo o industrijskem standardu za komunikacijo med različnimi sistemi na ravni naprave.
  • Web Services in API-ji – Uporaba spletnih stroitev in API-jev za povezovanje in izmenjavo podatkov med sistemoma.
  1. Implementacija in testiranje

Ko smo izbrali ustrezno tehnologijo za povezovanje, nadaljujemo na implementacijo integracije. Tukaj govorimo o:

  • Nastavitev komunikacijskih poti med SAP in MES.
  • Razvoj in konfiguracija vmesnikov za prenos podatkov.
  • Temeljito testiranje, da se zagotovi pravilno delovanje in natančnost prenesenih podatkov.
  1. Usposabljanje in podpora uporabnikom

Seveda pa z implementacijo in izvedbo še nismo končali. Vse uporabnike tega novega sistema je potrebno usposobiti za delo z novim sistemom. Zagotoviti je treba tudi stalno podporo in vzdrževanje, da se preprečijo težave in napake.

Prednosti in nevarnosti/izzivi

Povezovanje SAP in MES prinaša številne prednosti, med katerimi lahko poudarimo:

  • Izboljšana preglednost in sledljivost
  • Optimizacija proizvodnje
  • Povečana produktivnost
  • Boljša kakovost
  • Zmanjšanje odpadkov

Kljub številnim prednostim pa povezovanje Sap in MES sistemov prinaša tudi določene nevarnosti in izzive:

  • Kompleksnost integracije
  • Stroški implementacije
  • Varnostni izzivi
  • Odvisnost do dobaviteljev

Povezovanje SAP in MES je lahko torej ključnega pomena za proizvodna podjetja, ki želijo povečati svojo učinkovitost, produktivnost in konkurenčnost. Kljub izzivom, kijih prinaša, so prednosti, kot so izboljšana preglednost, optimizacija proizvodnje in boljša kakovost, vredne. S pravilnim načrtovanjem, izbiro ustrezne tehnologije in skrbnim izvajanjem lahko podjetja uspešno povežejo svoja ERP in proizvodna okolja tre dosežejo nove ravni operativne odličnosti.

Viri:

Standard Quality Control Collage Concept (1)

Z vpisom svojega e-naslova SOGLAŠAM, da ga MLC Fakulteta za management in pravo Ljubljana uporablja za informiranje o SPODAJ OZNAČENIH VSEBINAH, KI ME ZANIMAJO, in sicer do preklica moje odločitve:

Seznanjen/a sem, da imam pravico, da podano privolitev kadarkoli prekličem na sedežu podjetja ali preko elektronskega sporočila. Preklic ne vpliva na zakonitost obdelave osebnih podatkov na podlagi privolitve pred njenim preklicem.

Mailchimp uporabljamo kot našo tržno platformo. S klikom spodaj za naročnino potrjujete, da bodo vaši podatki preneseni na Mailchimp za obdelavo. Tukaj preberite več o postopkih zasebnosti podjetja Mailchimp.

Kontakt in vpis