Projekt: “PUŠ v delovno okolje 2024-2027” - MLC

Problemsko učenje študentov v delovno okolje: gospodarstvo, negospodarstvo
in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024-2027

 

Ponosni smo, da je bila naša fakulteta izbrana na javnem razpisu »Problemsko učenje študentov v delovno okolje: gospodarstvo, negospodarstvo in neprofitni sektor v lokalnem/regionalnem okolju 2024-2027« (PUŠ v delovno okolje 2024-2027) za študijsko leto 2024-2025, ki ga je razpisalo Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije ob finančni podpori Evropskega socialnega sklada.

Mvszi Logo                          Eu Ess Logo

 

Projekt bo potekal od 15. 2. 2025 do 30. 6. 2025.

Sklop A - Zeleno razmišljanje, ustvarjalni zaposleni, trajnostni turizem

Partner: Vinakoper, d.o.o.

Vinakoper Logo

Vir: https://vinskadruzba.si/druzbenik/vinakoper-d-o-o/ 

 

Namen projekta je skozi celostno integracijo učne kulture v delovni organizaciji spodbujati
zaposlene k proaktivnemu ustvarjanju trajnostnih praks, skladnih z usmeritvami Evropske unije za
zeleni prehod in cilji Slovenske strategije pametne specializacije (S5).
Projekt poudarja prehod na nizkoogljično krožno gospodarstvo in družbo, uvajanje trajnostnih poslovnih
modelov v turizmu ter povečano rabo obnovljivih virov energije. Ključno vlogo pri tem imajo zaposleni,
katerih skrb za odnos do delovnega okolja ter zmanjšanje ogljičnega odtisa sta temeljna za uspešen
zeleni prehod. Projekt namenja poseben poudarek spodbujanju varčne rabe energije in ozaveščanje
gostov (turistov) o zelenem turizmuter organizaciji dogodkov brez odpadkov.
Zeleno razmišljanje ni le vrednota, posameznika, temveč tudi temeljna komponenta trajnostnega razvoja. Z
izboljšanjem skrbi za delovno okolja in krepitvijo zavedanja o pomembnosti zelenega razmišljanja, želimo
ustvariti pogoje, kjer bodo zaposleni lahko prispevali k bolj trajnostni in družbeno odgovorni organizaciji.
S spodbujanjem zelenega razmišljanja ter trajnostnih želimo krepiti tudi ustvarjalnosti zaposlenih
in tako prispevati k dolgoročni blaginji organizacije kot tudi lokalnega okolja, hkrati pa podpreti
cilje EU in S5 za prehod v nizkoogljično in trajnostno naravnano prihodnost. Tako bo projekt naslavljal
tudi komuniciranje in promocijo trajnostnega turizma.
Na ta način bomo s pomočjo problemskega učenja šttudentov in partnerjem iz gospodarstva skupaj razvijali
zelene kompetence in prispevali k oblikovanju ustvarjalnih storitev, in praks ki bodo odsevali skrb za zeleni
prehod in trajnostni turizem ter tako prispevali k zboljšani kakovosti življenja za vse.

Kompetence, ki jih bomo razvijali v sklopu A

 

SPLOŠNE KOMPETENCE

1.Kritično razmišljanje: Razvijanje sposobnosti analitičnega in kritičnega presojanja trajnostnih praks ter vrednotenje njihovega vpliva na okolje in družbo.
2.Reševanje problemov: Študentje bodo skozi projekt razvijali sposobnosti identifikacije izzivov in iskanja inovativnih rešitev za trajnostni prehod v turizmu.
3.Sodelovalno delo in timska komunikacija: Pridobili bodo izkušnje v interdisciplinarnem sodelovanju in učinkoviti komunikaciji z različnimi deležniki (partnerji iz gospodarstva, gostje).
4.Vodstvene sposobnosti: Sodelovanje pri organizaciji aktivnosti in dogodkov bo krepilo njihove sposobnosti vodenja projektov in vodenja skupin.
5.Digitalna pismenost: Študentje bodo pridobili znanje o uporabi digitalnih orodij za organizacijo, komuniciranje in promocijo trajnostnih iniciativ.
6.Etična in družbena odgovornost: Razvijali bodo zavedanje o pomenu družbene odgovornosti pri uvajanju trajnostnih praks v podjetjih.
7.Prilagodljivost in ustvarjalnost: Sposobnost hitrega prilagajanja novim okoliščinam in kreativnega razmišljanja za reševanje izzivov, povezanih z zelenim prehodom.

POKLICNO SPECIFIČNE KOMPETENCE

1.Trajnostno poslovanje: Študentje bodo pridobili specifična znanja o trajnostnih poslovnih modelih v turizmu, vključno z nizkoogljičnimi praksami.
2.Okoljski menedžment: Razvili bodo sposobnosti za uvajanje praks, ki zmanjšujejo ogljični odtis, optimizirajo rabo virov ter spodbujajo varčno rabo energije.
3.Krožno gospodarstvo: Razumevanje krožnega gospodarstva in njegovih aplikacij v turizmu, vključno z zmanjšanjem odpadkov in organizacijo dogodkov brez odpadkov.
4.Raba obnovljivih virov energije: Pridobivanje znanj o integraciji obnovljivih virov energije v turistični sektor, s poudarkom na njihovem praktičnem uvajanju.
5.Zeleno komuniciranje: Študentje bodo pridobili znanja o ozaveščanju gostov in promociji zelenih praks ter trajnostnega turizma skozi učinkovito komuniciranje.
6.Razvoj trajnostnih turističnih storitev: Sodelovanje pri oblikovanju storitev, ki bodo odražale zavezanost trajnostnemu razvoju in zelenemu turizmu
7.Prilagajanje zakonodaji in strategijam: Razvili bodo sposobnost spremljanja in implementacije evropskih in nacionalnih strategij ter zakonodaj, povezanih z zelenim prehodom in trajnostnim turizmom (EU Zeleni dogovor, S5).
8.Kompetenca za trajnostnost učeče se opolnomoči, da poosebljajo vrednote za trajnostnost in sprejemajo (embrace) kompleksne sisteme z namenom ustreznega ukrepanja ali zahtevanja ukrepov, s katerimi bi obnovili in ohranili zdravje ekosistemov in izboljšali pravičnost ter tako ustvarili vizije trajnostnih prihodnosti.

 

Projektni dogodki in aktivnosti ter rezultati

Sporočilo za javnost 

Zeleni prehod v praksi: obisk trajnostno usmerjenega partnerja Vinakoper

V sklopu projekta Zeleno razmišljanje – ustvarjalni zaposleni – trajnostni turizem smo v okviru aktivnosti PUŠ v delovno okolje, smo 6 marca 2025 obiskali našega partnerja Vinakoper,  d o.o., eno vodilnih slovenskih vinskih kleti, ki s svojim delovanjem postavlja visoke standarde trajnostnega poslovanja. Cilj obiska je bil pridobiti vpogled v njihove inovativne prakse na področju trajnostnega vinogradništva, zmanjševanja okoljskega vpliva in odgovornega upravljanja virov.

Vinakoper – trajnost kot poslovna strategija

Vinakoper s svojo dolgoletno tradicijo dokazuje, da je uspešno poslovanje mogoče združiti s skrbjo za okolje in skupnost. Podjetje se zaveda svoje odgovornosti do naravnih virov, saj je vinogradništvo neposredno odvisno od kakovosti zemlje, vode in podnebnih razmer. Njihove trajnostne pobude vključujejo:

Zmanjševanje vpliva kmetovanja na okolje – Vinakoper med drugimi izvaja tudi ekološko pridelavo vina (EKO Refošk, EKO Marselan), zmanjšuje porabo fitofarmacevtskih sredstev ter uvaja tehnologije, kot so senzorične postaje za spremljanje zdravja trt in pametno upravljanje vinogradov.

Energetska učinkovitost in obnovljivi viri – Podjetje je postavilo dve sončni elektrarni, ki zagotavljata kar 60 % samooskrbe z električno energijo, kar znatno zmanjšuje ogljični odtis. Poleg tega vlagajo v energetsko učinkovite hladilne agregate in prehajajo na trajnostne vire ogrevanja.

Pametno upravljanje z vodo – Z uporabo naprednih škropilnic na rekuperacijo in sistemov za zajemanje deževnice Vinakoper zmanjšuje porabo pitne vode v vinogradih in proizvodnem procesu.

Odpadki kot nova priložnost – Vinakoper sledi načelom krožnega gospodarstva: ostanki grozdja, kot so tropine in peške, se uporabljajo za proizvodnjo žganih pijač, kozmetičnih izdelkov in kulinaričnih produktov, s čimer zmanjšujejo količino odpadkov in ustvarjajo dodano vrednost.

Trajnostna mobilnost – Elektrifikacija voznega parka in postavitev polnilnic za električna vozila zmanjšujeta emisije v prometu. Prav tako so optimizirali transport vina s ciljem zmanjšanja teže embalaže, kar dodatno pripomore k zmanjšanju izpustov CO₂.

Trajnost kot priložnost za turizem

Poleg proizvodnje vrhunskih vin Vinakoper aktivno sodeluje pri razvoju trajnostnega turizma v slovenski Istri. Njihova restavracija KOGO in Vinski butik Vinakoper sta pomembna dela gastronomske ponudbe regije, obiskovalci pa lahko doživijo vinsko kulturo skozi vodene degustacije, oglede kleti ter inovativne kulinarične dogodke v novem gastro labu KeBon.

Z vključevanjem trajnostnih praks v turistično ponudbo Vinakoper dokazuje, da lahko odgovorno ravnanje z okoljem hkrati ustvarja edinstvena doživetja za obiskovalce. Prav ta sinergija med trajnostjo in turizmom je osrednji cilj projekta Zeleno razmišljanje – ustvarjalni zaposleni – trajnostni turizem, kjer si prizadevamo za razvoj in promocijo zelenih poslovnih modelov v gostinstvu in turizmu.

Povezovanje akademskega in poslovnega sveta

Obisk Vinakoper je bil izjemna priložnost za študente in sodelujoče mentorje, da iz prve roke spoznajo konkretne primere dobrih praks trajnostnega poslovanja. Izmenjava izkušenj med akademskim in poslovnim sektorjem je ključna za razvoj inovativnih rešitev, ki bodo oblikovale prihodnost turizma.

S projektom želimo spodbujati zavedanje, da je trajnost več kot le trend – je nuja in odgovornost do prihodnjih generacij. Prepričani smo, da bodo pridobljene izkušnje služile kot navdih za uvajanje trajnostnih praks tudi v drugih sektorjih turistične industrije.

20250306 095800

4d64eac0 5b62 43c9 95ab 426ec531474e

Za več informacij o projektu in naših prihodnjih aktivnostih nas spremljajte na naših spletnih in družbenih kanalih.

Sklop B - Zdrav življenjski slog za zdravo prihodnost - spodbujanje in ozaveščanje o zdravi in trajnostno pridelani hrani ter gibanju skladno s Slovensko strategijo pametne specializacije (S5)

Partner: Športna unija Slovenije

Logo Horizontalni 1920x616

Vir: https://www.sportna-unija.si/media/logotipi/ 

 

 

Ozaveščanje prebivalstva (športnikov in rekerativcev) o pomembnosti zdrave in trajnostne
prehrane: Projekt bo osredotočen na izobraževanje članstva vplivu njihovih prehranskih navad na
zdravje in okolje. Poudarek bo na spodbujanju zavesti o tem, kako lahko zdrave prehranske odločitve
prispevajo k dolgoročnemu izboljšanju kakovosti življenja in trajnostnemu razvoju.
Spodbujanje uporabe lokalno pridelane hrane: Namen projekta je povečati zavedanje o prednostih
lokalno pridelane hrane, tako z vidika kakovosti kot trajnosti. Člane in širšo zainteresirano javnost bomo
spodbujali k nakupu in uživanju hrane, ki je pridelana v njihovi bližini, kar prispeva k podpori lokalnih
pridelovalcev in zmanjšanju ogljičnega odtisa.
Zmanjšanje vnosa mesa in soli v prehrani: Projekt bo poudaril pomen uravnotežene prehrane z
zmanjšanim vnosom mesa in soli, kar je ključno za ohranjanje zdravja in zmanjšanje tveganj za kronične
bolezni. Člani in ostala zainteresirana javnost bodo pridobili praktične napotke, kako preiti na bolj
rastlinsko in manj slano prehrano, kar je skladno s sodobnimi prehranskimi smernicami.
Medgeneracijski prenos znanja o trajnostni prehrani: Projekt bo omogočil povezovanje
mladostnikov s starejšimi generacijami, ki bodo delile svoje izkušnje in znanje o trajnostni pridelavi in
pripravi hrane. Ta medgeneracijska izmenjava bo prispevala k ohranjanju tradicionalnih praks in hkrati
spodbujala inovativne pristope k trajnostni prehrani.
Podpora ciljem Slovenske strategije pametne specializacije (S5): Projekt bo usklajen s prednostnimi
področji slovenske strategije pametne specializacije (S5), ki vključuje trajnostni razvoj in pametno
upravljanje z naravnimi viri. S tem bo projekt prispeval k nacionalnim ciljem na področju zdravja, okolja
in trajnostnega kmetijstva, ter pomagal mladostnikom razumeti vlogo, ki jo lahko igrajo v tem procesu

Kompetence, ki jih bomo razvijali v sklopu B

 

SPLOŠNE KOMPETENCE

1.Kritično razmišljanje: Razvijali bodo sposobnost analiziranja prehranskih navad in njihovega vpliva na zdravje ter okolje z upoštevanjem sodobnih znanstvenih smernic.
2.Reševanje problemov: Naučili se bodo identificirati ključne izzive, povezane z zdravjem, prehrano in trajnostjo, ter oblikovati učinkovite rešitve.
3.Komunikacijske spretnosti: Pridobili bodo izkušnje pri ozaveščanju in izobraževanju širše javnosti o zdravem življenjskem slogu in trajnostni prehrani.
4.Medgeneracijsko sodelovanje: Razvili bodo sposobnosti sodelovanja in izmenjave znanja med različnimi generacijami, kar bo krepilo njihovo družbeno odgovornost.
5.Etična in družbena odgovornost: Povečali bodo zavedanje o svoji odgovornosti do skupnosti in okolja skozi promocijo trajnostnih prehranskih praks.
6.Organizacija in vodenje projektov: Naučili se bodo načrtovanja in izvajanja projektov, ki vključujejo več deležnikov,
7.Timsko delo:  Pridobili bodo sposobnost sodelovanja v timu in izkoriščanja prednosti drug drugega.

POKLICNO SPECIFIČNE KOMPETENCE

1.Prehransko svetovanje: Pridobili bodo specifična znanja o zdravih prehranskih smernicah in sposobnost svetovanja glede trajnostne prehrane in uravnotežene prehrane z manj mesa in soli.
2.Trajnostno kmetijstvo: Spoznali bodo pomen lokalne pridelave hrane in razvili sposobnosti spodbujanja lokalnih kmetijskih praks kot del trajnostne prehranske verige.
3.Zmanjševanje ogljičnega odtisa: Naučili se bodo, kako prehranske odločitve vplivajo na zmanjšanje ogljičnega odtisa, in kako te odločitve komunicirati širši javnosti.
4.Promocija zdravega načina življenja: Pridobili bodo izkušnje v promoviranju zdravega načina življenja z uporabo različnih medijskih kanalov in izobraževalnih pristopov.
5.Organizacija dogodkov in kampanj: Naučili se bodo organizacije in izvedbe javnih kampanj in dogodkov za ozaveščanje o pomenu zdrave in trajnostne prehrane ter gibanja.
6.Analiza prehranskih navad: Pridobili bodo sposobnosti analiziranja prehranskih navad posameznikov in skupnosti ter oblikovanja strategij za izboljšanje teh navad.
7.Povezovanje z nacionalnimi in evropskimi strategijami na področju zdravja: Naučili se bodo, kako uskladiti svoje aktivnosti s cilji nacionalnih in evropskih strategij, kot je Slovenska strategija pametne specializacije (S5).
8.Uporaba sistemskega, kritičnega in ustvarjalnega mišljenja in razmišljanja v lokalnih in svetovnih okvirih; kot temeljni pogoj za delovanje za trajnostni razvoj.

Projektni dogodki in aktivnosti ter rezultati

Z vpisom svojega e-naslova SOGLAŠAM, da ga MLC Fakulteta za management in pravo Ljubljana uporablja za informiranje o SPODAJ OZNAČENIH VSEBINAH, KI ME ZANIMAJO, in sicer do preklica moje odločitve:

Seznanjen/a sem, da imam pravico, da podano privolitev kadarkoli prekličem na sedežu podjetja ali preko elektronskega sporočila. Preklic ne vpliva na zakonitost obdelave osebnih podatkov na podlagi privolitve pred njenim preklicem.

Mailchimp uporabljamo kot našo tržno platformo. S klikom spodaj za naročnino potrjujete, da bodo vaši podatki preneseni na Mailchimp za obdelavo. Tukaj preberite več o postopkih zasebnosti podjetja Mailchimp.

Kontakt in vpis